українська російська англійська
Інтерв'ю Міністра Ігоря Насалика, "Подробиці тижня", Інтер 19 лютого 2017 року
21.02.2017 | 09:51

Ведучий

Добрий день, Ігоре Степановичу. Дякуємо, що прийшли - Ви сьогодні на розрив на телебаченні. Скажіть, будь-ласка, на сьогодні можливо назвати критичною ситуацію, яка склалася в енергетиці? Небезпека відключення електроенергії на сьогоднішній день зберігається?

Міністр Ігор Насалик

Зберігається. Але хочу сказати, що не критична. Те, що ввів Кабінет Міністрів України, - ввів надзвичайні заходи, - це дало свої результати. Ми зменшили споживання антрацитової групи з 40 тис. тонн до 19 тис. тонн. Ми збільшили вклад атомної промисловості до 62 %. Я хочу на цьому наголосити. Це дає можливість стабілізувати роботу об’єднаної енергосистеми.

Ведучий

Експерти кажуть, вугілля залишилось на 40 днів. Це правда?

Міністр Ігор Насалик

Методика формування складів на теплових станціях передбачає 25 днів роботи в автономному режимі. Блокада в нас уже 25 днів, і, по логіці, повинні були бути віялові відключення. Але іх немає. Так? Тому що Міністерство будувало роботу так, що ми в січні при мінусовій температурі не тільки не зменшували склади, а збільшували їх. І це дає запас потужності.

Ведучий

Це добре. Але політики, які виступали сьогодні на Майдані, і ті, що беруть участь у блокаді, закінчувати блокаду вони не збираються. Якщо це протягнеться достатньо довго, наскільки нам вистачить запасів?

Міністр Ігор Насалик

По-різному на різних станціях. На одних можемо говорити про 45-50 днів, на других може 12-15 днів. Але саме цікаве, що це не тільки генерація електроенергії, але й тепло в домівки. Є ряд ТЕЦів, які працюють і на тепло, в тому числі вони під загрозою подачі тепла.

Ведучий

До літа ми зможемо дожити без відключень, якщо блокада буде тривати до літа?

Міністр Ігор Насалик

Я не можу сказати ці данні. Це буде залежати від диверсифікації постачання антрацитової групи вугілля.

Ведучий

Що робити тим людям, для яких видобуток цього вугілля був єдиним способом для виживання. По той бік конфлікту все ж таки залишаються українці. Що буде з українською енергетикою? Хтось уже рахував? Можу взяти простий приклад: місто Маріуполь. Якщо не буде отримувати паливо, зупиняться градоутворюючі підприємства. Десятки тисяч людей можуть залишитись. Думають про це політики, які беруть участь у блокадах? Чи готові вони нести політичну відповідальність?

Міністр Ігор Насалик

Я Вам спрощу задачу. Я не буду аналізувати. Не буду давати політичну оцінку блокаді. Можу сказати чітко про наслідки:

Наслідок 1. Об’єднана енергосистема України поставлена під загрозу. Диверсифікувати -  значить нам треба буде вугілля купувати. Якщо швидко, то купувати у Кузбасі. Вдвічі дорожче. І платити, вибачаюсь, шахтарям російським, і в бюджет Росії.

Наслідок 2. Ми повністю знищуємо свою експортну складову. Порядка на 2 млрд $.

Що відповідно тисне на курс.

Наслідок 3. Знищується 300 тис робочих місць на тій і на іншій стороні.

Це підсумований результат такої блокади для нашої економіки.

Ведучий

Ситуація непроста. Це говорить і останні рішення РНБО, і наказ Президента. Президент увів в дію рішення РНБО про невідкладні заходи, про нейтралізацію загроз національній безпеці і підсилення безпеки критично важливої структури. Що це означає? МВС, ЗСУ та Нацгвардія повинні забезпечити громадський порядок в зоні АТО. Взяти під охорону шляхопроводи, об’єкти газо- та енергопостачання і забезпечити їх безперебійну роботу. Кабмін у терміновому порядку повинен шукати нові джерела поставок вугілля і забезпечити достатній резерв палива. Ігоре, скажіть, а держава взагалі готувалась до цієї можливої блокади? Дивіться, по майже 3 рокам воєнних дій – і можна припустити було цю блокаду. Ця блокада можлива у будь-який момент, припустимо, зі сторони бойовиків.

Міністр Ігор Насалик

Звичайно, ми це прогнозували. Я вам скажу, що у 2014-15, та 2015-16 опалювальних сезонах використовувалось 12 млн тонн антрацитової групи вугілля. То цього опалювального сезону використовується тільки 9 млрд тонн. Мало того, Міністерство ввело програми, 4 проекти, що можуть замістити 3,5 млн тонн антрацитової групи. Тим більше 2 проекти введені. Крім того, ми вводимо 2 та 5 блоки Зміївської ТЕС перетрансформуваши їх з антрацитової групи вугілля на газове вугілля. Також дає 1 млн 200 тис. тонн.

Ведучий

Ви, як Міністр, який пропрацював менше 1 року. Уряд Яценюка яку спадщину залишив у сфері енергетики?

Міністр Ігор Насалик

Я Вам скажу, що ми двічі проходили опалювальний сезон, перший сезон у нас був з травня до серпня, у зв’яку з тим, що працювало 9 атомних блоків, навантаження на теплові генерації на 20% більше, ніж у зимовий період 2015-16 років. Я вам хочу сказати, що ми замістили 1 млрд 250 млн куб м газу, дорогого, російського, - саме вугіллям.

Ведучий

Ви говорите, що є можливість купувати вугілля у Кузбасі.

Міністр Ігор Насалик

Ну, це як швидкісний варіант.

Ведучий

Блокадники заявили, що вони хочуть перекрити повністю торгівлю з Росією.

Міністр Ігор Насалик

Ну, всю торгівлю вони не можуть перекрити - ми закуповуєм.

Ведучий

Інше питання. Чому вдалося позбавитися, злізти з газової голки, з російського газу? Чому так тяжко йде процес із заміщенням вугілля на окупованих територіях?

Міністр Ігор Насалик

Знаєте, дуже багато розмов про Ротердам+. Це і повинно було розв’язати питання вугілля. Розв’язало воно питання? Ні. Дуже багато політиків говорять про Ротердам+ - я пропоную вашим глядачам розв’язати це питання за 30 секунд, не виходячи з хати. Для цього треба зробити 3 речі.

Відкрити сайт Міністерства і подивитися, по якій ціні реалізується вугілля на станціях. Щоб не шукали, я вам скажу, - ця цифра 1730 грн.

Потім відкрити IP 2 біржу чи Річард Бей у Південній Африці. Це просто, відкрити і подивитися, яка там ціна. Додати 20% доставки і подивитись, скільки вугілля ми диверсифікуємо. Це 3000 грн. Потім подивитися, по якій ціні НКРЕКП реалізує електроенергію і враховуючи яку ціну. Це буде 1730 грн. Зразу стоїть питання, чому? Чому ми не диверсифікували. Скажемо, у місяць використовується 1 млн 200 тис тонн антрацитової групи, і треба додатково заплатити 1300 грн. 1,5 млрд грн - приватні підприємства повинні піти у збиток.

Ведучий

Зараз буде тяжке та неприємне питання . Я просив би Вас, Ігоре, відповісти максимально відверто. Як так трапилось, що бойовики не перешкоджали такий обмін товарами через лінію фронту. Тих товарів від яких залежить українська енергетика, металургія. Чому? Лунають звинувачення. І лунає таке, що бойовики у частці.

Міністр Ігор Насалик

Бойовики зупинили нам поставку антрацитової групи вугілля у травні - червні минулого року. Коли ми сиділи на мінімальній потужності атомних блоків.

Ведучий

Зимою тяжче?

Міністр Ігор Насалик

У нас теж була непроста ситуація. Оскільки навантаження було у нас на теплову генерацію на 20 % вище, ніж у зимовий період. Вони заблокували тільки з однією умовою: перереєструвати ці підприємства на території ЛНР і ДНР. Ми навіть не розглядали таку можливість.

Ведучий

Як ви прокоментуєте той факт, що бойовики залишили незайманими всі залізничні шляхи, котрі постачають це вугілля. Авдіївку коли бомбили. Бомбили не тільки коксохімічні підприємства, а й житлові райони. Тут же - не зачеплені за 3 роки війни. Ні один снаряд туди не впав. 

Міністр Ігор Насалик

Я спростую цю вашу фразу. 3-4 рази кожний місяць розривались лінії переходу по поставці антрацитової групи вугілля.

Ведучий

Замінити 10 метрів полотна - це не ті ушкодження, що унеможливлює доставку вантажу.

Міністр Ігор Насалик

Деякі переходи оновлювались по 2 – 2,5 місяці. І це робилося за допомогою Мінських угод.

Ведучий

Дякую Вам за цей діалог.

У студії був Ігор Насалик. Міністр енергетики та вугільної промисловості України.

 

версія для друку